Czy czas w wynajmie ma znaczenie?

Okazuje się, że do czasu, przy wynajmowaniu mieszkania, można podchodzić na wiele sposobów.

Okres wynajmowania mieszkania. Jaki czas wynajmu będzie najodpowiedniejszy?

Dla jednej osoby, optymalnie będzie, jeśli najemca podpiszę umowę wynajmu jego mieszkania na rok. Bo to długi okres, popularny i przyjęty jako norma na rynku nieruchomości.
Dla kogoś innego, najlepsze będzie parę miesięcy – bo np. chce, aby wynajem skończył się pod koniec sierpnia  – wiadomo, dobrze jest wynajmować od września, gdy w większości dużych miast jest to szczyt wynajmu i ceny są najwyższe.
Dla jeszcze innej osoby, będzie to parę dni – bo wynajmuje mieszkanie krótkoterminowo, np. zagranicznym turystom.

Z jakim wyprzedzeniem ogłaszać wynajem mieszkania?

Jak szybko należy „wystawić” ogłoszenie na portalu, by zgłosiło się jak najwięcej zainteresowanych osób?

To jest bardzo trudne pytanie. I jak to zwykle bywa – bardzo zależy to od rynku wynajmu na jakim się działa.

Z jednej strony, jeśli planujesz wynająć swoje mieszkanie, np. od nowego miesiąca, to dobrze jest, by pokazać je na portalu ogłoszeniowym na 2, 3 tygodnie przed końcem miesiąca. Powinno zależeć Ci na odpowiedzialnych najemcach, którzy szukają mieszkania na wynajem z pewnym wyprzedzeniem, a nie tych, którzy robią to na 2-3 dni przed wyprowadzką (lekkomyślnych optymistów:)).
Można pomyśleć o zapisie w umowie najmu, która umożliwia pokazywanie mieszkania np. 2 razy w tygodniu w ostatnim miesiącu wynajmu, gdy na mieszkaniu są jeszcze poprzedni najemcy. Skraca to czas pustostanu, choć nie jest zbyt wygodne dla żadnej ze stron.

Jeśli jednak jest na rynku wielu chętnych do wynajmu najemców, którzy widzą, że większość mieszkań, po paru dniach, jest wynajętych – to warto zaproponować najemcy, albo wpłacenie opłaty rezerwacyjnej, albo wynająć je temu, kto chce się wprowadzić do mieszkania jak najszybciej (jeśli pokazujesz mieszkanie już puste, bez najemców).

Z drugiej strony zbyt długie ogłaszanie mieszkania, powoduje, że w szukających po portalach najemcach, rodzi się myśl: „co jest nie tak z tym mieszkaniem, że tak długo się nie wynajmuje”. Często też ludzie nie klikają w znane im zdjęcie, bo się opatrzyło i stało się nudne. Warto zmienić wtedy chociaż pierwsze zdjęcie na portalu i w ten sposób odświeżyć ogłoszenie i przyciągnąć nowych najemców.

Według mnie, dobrze jest się ogłaszać w momencie, gdy ma się mieszkanie gotowe do pokazywania.
W dzisiejszych, „szybkich czasach” – najemca najczęściej pyta: „czy mogę dziś lub jutro zobaczyć mieszkanie?”. Gdy osoba szukająca mieszkania dowiaduje się, że może je obejrzeć dopiero za parę dni – zapisuje się na oglądanie, ale jednocześnie szuka dalej. Jeśli znajduje coś innego – na mieszkanie sprzed paru dni już nie dociera.

W ten sposób, zapisało się do mnie na oglądanie pokoi na wynajem, 20 osób na dany dzień (co pół godziny jedna osoba, od rana do wieczora). Niestety ostatecznie dotarło jedynie 5 osób, a reszta nie dała znać, że ich nie będzie 🙁 Jest to może specyfika warszawskiego rynku wynajmu mieszkań na pokoje – ale jednak i Ty, możesz spotkać się z czymś podobnym.

Jaki termin wystawiania ogłoszenia jest najlepszy?

Warto zastanowić się, kiedy ludzie najczęściej wchodzą na portale ogłoszeniowe, w celu znalezienia mieszkania na wynajem.

Zwykle jest to wieczór, w dzień codzienny (godz. 18 – 21) oraz w weekendy. Jeśli wystawisz ogłoszenie właśnie o tej porze, to jest szansa, że zostanie dostrzeżone. Jeśli wynajmujesz popularny rodzaj mieszkania (np. ładne, dwupokojowe, w centrum), w dużym mieście – musisz się liczyć z tym, że tysiące innych podobnych ogłoszeń, zepchnie Twoje ogłoszenie na nastą stronę portalu, do której mało kto dotrze. Chyba, że zapłacisz i je wyróżnisz 🙂

Trochę inaczej jest, gdy ogłaszasz swoje mieszkanie na wynajem na Facebooku – tutaj ludzie zaglądają często także w czasie pracy, więc i godzina wystawienia ogłoszenia może być inna.

Ważny jest również termin ogłaszania się, w szerszej perspektywie.

Jeśli ogłaszasz się zaraz przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocnymi – nie licz na duży odzew. Ludzie są wtedy zajęci przygotowaniami, a nie szukaniem mieszkania na wynajem.

Jeśli widzisz jeszcze inne aspekty czasu w temacie wynajmowania mieszkań – to zapraszam Cię do dyskusji pod tym wpisem.