Dobre ogłoszenie o wynajmie mieszkania – co to znaczy? Jakie cechy powinno mieć takie ogłoszenie, żeby przyciągnąć potencjalnego najemcę?

Bywa czasami tak, że wystawiłaś/eś ogłoszenie już ponad tydzień temu a nikt się jeszcze nie odezwał. Mieszkanie stoi puste i nadal nie jest wynajęte. Zastanawiasz się jaki jest tego powód. I czy już coś zmieniać czy może jeszcze trochę poczekać.

Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, np.:

  1. Ogłoszenie – mało zachęcający tytuł, zdjęcia, treść.
  2. Źle dobrana cena wynajmu danego mieszkania.
  3. Miejsce ogłoszenia, np. niezbyt znany internetowy portal ogłoszeniowy
  4. Źle podany numer telefonu do kontaktu – tak to też się zdarza 🙂
  5. Niekorzystny termin wystawienia ogłoszenia i rozpoczęcia wynajmu, np. zaraz przed świętami Bożego Narodzenia
  6. Długość najmu, np. minimum 2 lata
  7. Rodzaj umowy, np. najmu okazjonalnego wymagającego odwiedzenia notariusza i dodatkowych formalności

i jeszcze parę innych.

Dzisiaj zamierzam skupić się na ogłoszeniu.

Jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie o wynajmie mieszkania?


Nr 1. Wyróżnij się.

Jak zainstalujesz huśtawkę w swoim mieszkaniu na wynajem – nikt go nie zapomni 🙂
Nawet gdy ogłoszenie spadnie na 10-tą stronę portalu ogłoszeniowego, co zwykle dzieje się po paru godzinach.
Ostatecznie może to być ciekawy obraz lub pięknego koloru wersalka (tylko dobrze dobrana do reszty wystroju!).

Nr 2. Piękne zdjęcia.

Piękne zdjęcia to podstawa. „Kupujemy oczami” i ważne jest, żeby pierwsze zdjęcie widoczne w miniaturze na portalu ogłoszeniowym koniecznie zachęcało do kliknięcia i zapoznania się z opisem.
W  tym miejscu powinno się znaleźć najlepsze zdjęcie z serii – to kolorowe, dobrze wykadrowane, jasne, zwracające uwagę, wyróżniające się.

Kolejne zdjęcia też powinny zachęcać a nie zniechęcać, przez np. dziwną kolejność ich ustawienia (jedno zdjęcie z salonu, potem z łazienki i powrót do salonu). Więcej na ten temat znajdziesz w moim antyporadniku robienia zdjęć.

Sprzątnij! Bezwarunkowo w mieszkaniu musi być ład i porządek  – wtedy nic nie rozprasza uwagi oglądającego i nie musi sobie wyobrażać, że mieszkanie jest przestronne.

Nr 3. Zachęcający tytuł.

„Wynajmę pokój” czy raczej „10 min do Centrum/metra”, „nowe meble, po remoncie”.

Wymyśl tytuł, który niesie za sobą jakiś konkret i pokazuję daną zaletę mieszkania.
Najlepiej jeśli tytuł będzie dobrany do typu najemcy, któremu chcesz wynająć mieszkanie.
„Spokojna okolica przy parku” będzie pasować do rodziny a do studenta prędzej informacja o łatwym i szybkim dojeździe do uczelni.

Ja lubię podawać tytuły, które niosą ze sobą sporo informacji – bo sama wiem jak mi to pomaga, przy przeglądaniu setek ogłoszeń mieszkań na wynajem.
U mnie tytuł wygląda zwykle w tym stylu: „2-pok, 47m2, 10 min do Centrum, po remoncie, ul.xxxx/dzielnica”.

Nr 4. Tekst krótki, ale treściwy.

Pisz przejrzyście o wszystkich najważniejszych rzeczach, ale bez powtarzania się, bez zawiłych i długich zdań – kto ma czas to czytać?

Wypełnij wszystkie pola do wypełnienia w portalu, tak, żeby ktoś miał pełnię wiedzy o Twoim mieszkaniu. Nigdy nie wiadomo, czy rok wybudowania budynku, nie zaważy na tym, że ktoś wybierając między dwoma ogłoszeniami – wybierze właśnie Twoje.

Nr 5. Zwarty tekst

Nie ma nic bardziej denerwującego niż 2,3 wiersze odstępu pomiędzy każdym zdaniem. Przewijasz ogłoszenie i przewijasz i nic. Końca nie widać.

A jeśli ogłaszasz się na Fecebooku, to tekst musi być jeszcze krótszy i zawierać tylko kwintesencję informacji – w paru zdaniach.

Nr 6. Podawaj dokładną lokalizację

Nie bój się podawać konkretnej lokalizacji – im dokładniejsza tym lepiej. Jeśli podasz ulicę, dana osoba będzie miała szansę wcześniej się z nią zapoznać i stwierdzić czy jej ona pasuje. Tylko pośrednicy nieruchomości, którzy nie działają na wyłączność, boją się, że konkurencja znajdzie mieszkanie i zabierze im prowizję. Tobie powinno zależeć, by potencjalny najemca mógł znaleźć Twoje mieszkanie.

Nr 7. Dokładna kwota wynajmu.

Pisz jakiej całościowej kwoty może się najemca spodziewać. Ile wynosi czynsz najmu, ile opłaty eksploatacyjne przy ilu osobach, np:

KOSZTY
Cena najmu:1100 zł
Opłaty administracyjne:350 zł/1 osoba; 420 zł/2 osoby;
Średnie opłaty za media:60 zł/1 osoba; 80 zł/2 osoby;
Suma opłat:1 510 zł/1 osoba; 1 600 zł/2 osoby;

W jakiej formie podawać cenę wynajmu w ogłoszeniu? 

Całościową (1510 zł jeśli planujesz wynająć 1 osobie) czy może zsumować cenę najmu z opłatami administracyjnymi (1450 zł + media ok.60 zł/1 osobę) czy może podawać jedynie cenę najmu, tzw. odstępnego (1100 zł)?
To zależy od Twojej decyzji, choć najczęściej spotykam chyba wersję podawania zsumowanej ceny najmu i opłat administracyjnych + osobno opłaty za media.
Najczęściej brak jest podania kwoty mediów, co mnie osobiście denerwuje, bo nie mogę dokładnie skalkulować wszystkich kosztów. Choć już z doświadczenia wiem jakich się spodziewać.

Nr 8. Dobra wycena wynajmu

Dobrze wyceń jaką cenę wynajmu możesz uzyskać na rynku za swoje mieszkanie. Za niska cena spowoduje, że będziesz stratna/stratny; za wysoka, że nikt nie przyjdzie obejrzeć mieszkania. Przyjrzyj się innym mieszkaniom w najbliższej okolicy i nie porównuj jabłek z gruszkami – to powinien być podobny standard i metraż, podobne inne istotne parametry (np. parter).

Jeśli przez tydzień nikt nie dzwoni, to podziel wybraną przez siebie kwotę najmu na 12 miesięcy i już wiesz ile cię kosztuje miesiąc czekania na najemcę. Może warto obniżyć cenę wynajmu, jeśli chcesz szybko wynająć – ciągłe dojazdy do mieszkania, by je pokazać, też kosztują.
Wyznacz sobie limit czasowy, do kiedy wynajmujesz w danej cenie, a kiedy planujesz ją zmienić. Nie czekaj w nieskończoność. To może być zły czas dla wynajmu (np. długi weekend), ale to może być też zawyżona cena.

Nr 9. Długość najmu

Jeśli nie możesz znaleźć najemcy na rok i dłużej jak planowałaś/eś – bo akurat są np. wakacje – wynajmij choćby na parę miesięcy. Ponownie zobacz ile kosztuję Cię miesiąc pustostanu.

PYTAJ SIĘ tych, którzy się zrezygnowali z wynajmu – dlaczego nie zdecydowali się wynająć Twojego mieszkania (mogą zmyślać, ale jeśli coś się powtarza, to może to prawda). Warto się pytać potencjalnych najemców, na czym im najbardziej zależy, patrzeć o ile chcą obniżyć cenę.

Mam nadzieję, że powyższe rady pozwolą Ci stworzyć Twoje własne, dobre ogłoszenie o wynajmie mieszkania.

Jeśli wolisz stworzyć coś w oparciu o gotowe przykłady – tutaj możesz pobrać WZÓR OGŁOSZENIA po zapisie na newsletter.