Co zrobić, żeby najemca chciał przedłużyć umowę najmu na kolejny okres?

Jest parę czynników, które mogą działać na Twoją – właściciela mieszkania – korzyść.

Najemca będzie chciał zostać, jeśli:

 • mieszkanie było zadbane i czyste
 • w mieszkaniu było mu wygodnie i miał wszystko czego potrzebował (funkcjonalnie urządzone mieszkanie, działające sprzęty)
 • cena wynajmu była dla niego atrakcyjna (nie była zawyżona w stosunku do cen lokalnego rynku wynajmu)
 • miał dobry kontakt z właścicielem (zgłaszane usterki były szybko naprawiane, od początku było jasne kto za co odpowiada, była chęć dogadania się)
 • mieszkanie miało dobrą lokalizację i komunikację

O ile na pewne rzeczy, jako właściciel nie masz wpływu, jak np. komunikacja i lokalizacja, to o inne możesz zadbać.

Czystość.

To podstawa. Najemca chce wejść do gruntownie wysprzątanego mieszkania, które jest wywietrzone (nie śmierdzi papierosami), odświeżone i przygotowane na jego przyjście (wszelkie usterki, jak np. spadające rolety, są usunięte).

Sprzęty.

Upewnij się, że odpływy zlewu, umywalki oraz wanny/prysznica są drożne a woda swobodnie spływa.
Sprawdź czy działa pralka, zmywarka, żelazko, żarówki, kontakty, itp. a gaz i prąd są dostarczane. Nie ma nic bardziej irytującego dla najemcy, jak np. przekonać się, że nie ma jak uprać swoich rzeczy.

Funkcjonalność. Jak ją poprawić?

 • możesz zadbać o to, by w każdym pokoju był więcej niż jeden kontakt. Obecnie każdy ma sporo elektroniki i jeden, a do tego pojedynczy, kontakt – to za mało. Zwłaszcza w kuchni!
 • zaplanuj włączniki światła nie tylko na wejściu, ale także przy łóżku – to bardzo poprawia wygodę. Zgaszenie światła bez wychodzenia z łóżka jest luksusem, który przemawia na korzyść Twojego mieszkania
 • zamontowanie oświetlenia bocznego, nie tylko sufitowego jest dużym plusem. Nie zawsze najemca chce przebywać w pełnym świetle reflektorów 🙂
 • ważne są liczne szafki i półki w kuchni oraz łazience, żeby można było pochować i gdzieś odstawić najważniejsze rzeczy
 • reling w kuchni do powieszenia ręczniczka, ściereczki lub przyborów kuchennych – mała rzecz a cieszy
 • przewidziane miejsce na schowanie miski, mopa, odkurzacza, ubrań do prania – pozwala uniknąć bałaganu

Dobra komunikacja.

Spytaj się najemcy, co działało a co nie, podczas waszej współpracy. Dowiedź się, jaki sposób komunikacji preferuje – maile, sms-y czy może bezpośrednią rozmowę.

Cena.

Dodatkowym argumentem za przedłużeniem umowy przez najemcę, może być to, że zostaniesz przy tej samej cenie wynajmu, na następny okres.
Czy to się opłaca? Tak – jeśli nie chcesz marnować swojego czasu na reklamowanie i pokazywanie swojego mieszkania nowym najemcom oraz chcesz zmniejszyć okres pustostanu na czas szukania i weryfikowania nowego, sprawdzonego najemcy.
Opłaca się to, jeśli nie chcesz ryzykować wynajmu komuś, kogo jeszcze nie znasz, a kto może się okazać mniej odpowiedni dla Ciebie.

_______________________________________________________________

Jeżeli zamierzasz przedłużyć umowę najmu ze swoim najemcą – możesz podpisać z nim aneks do umowy, zamiast ponownie wypełniać umowę. Tutaj możesz pobrać WZÓR PRZEDŁUŻENIA UMOWY NAJMU (ANEKS).