Dlaczego warto zadać sobie pytanie: „komu wynająć mieszkanie”, „do kogo skierować ofertę”?

Bo to ułatwi Ci podejmowanie dalszych decyzji.
Kiedy wiesz komu będziesz wynajmować, łatwiej jest Ci urządzić mieszkanie, wyposażyć je w odpowiednie sprzęty oraz możesz je skuteczniej ogłaszać.

Inne potrzeby ma student a inne rodzina. Czego innego szuka w wynajmowanym mieszkaniu student pierwszych lat studiów a czego innego student kończący studia i najczęściej już pracujący.

A czy Ty zastanawiałeś się komu najlepiej było by wynająć swoje mieszkanie?

Zastanów się przez chwilę, do kogo Twoje mieszkanie jest najbardziej dostosowane? Przypatrz się mu pod względem lokalizacji, układu pokojów, piętra, wyposażenia w kuchnię zamkniętą lub aneks, posiadania windy lub piwnicy.

Nie zapominaj również o swoich potrzebach. Na czym Tobie najbardziej zależy przy wynajmowaniu swojego mieszkania? Może chodzi o jak największy zysk, może o „święty spokój”, może o minimalizowanie strat pustostanu, a może głównie o bezpieczeństwo wynajmu?

Jeżeli najbardziej zależy Ci na długości wynajmu i spokoju, to odpowiednią grupą będzie dla Ciebie rodzina. Często takie osoby wynajmują ponad rok i dłużej. Do momentu wybudowania się ich własnego mieszkania czy domu lub zwiększenia ich zdolności kredytowej. Przeprowadzka jest dla nich kłopotliwa, ze względu na dużą ilość rzeczy do przewiezienia i brak czasu. Są rzetelni i wyegzekwowanie od nich należności nie jest problemem.

Wynajmujące rodziny mogą przedstawić swoje referencje z wcześniejszego wynajmu, czego czasami nie mogą zrobić studenci, bo wcześniej wynajmowali tylko pokój w akademiku lub po prostu dopiero wyprowadzili się z domu rodzinnego.

Co do długości wynajmu, to studenci najchętniej wynajmują mieszkanie na 10 miesięcy nauki. Często zmieniają znajomych, z którymi wynajmują a razem z nimi również wynajmowane mieszkanie. Zwykle też częściej właściciel jest wzywany przez sąsiadów do bawiących się studentów niż do statecznej rodziny. Z zaleganiem za czynsz też bywa różnie – u studentów częściej zdarzają się zapominalscy 🙂 Zawsze jednak możesz, tak jak ja to robię, podpisywać umowy najmu z rodzicami studenta, zamiast z nim samym.

Jeśli jednak zależy Ci głównie na zysku, to znacznie większe zyski będziesz mieć z wynajęcia swojego dwupokojowego mieszkania czterem studentom, którzy często zgadzają się z kimś dzielić swój pokój, niż jednej rodzinie.

Każda z grup najemców, takich jak np. studenci, rodziny, obcokrajowcy, pary, osoby pracujące, palacze, właściciele zwierząt itd., mają swoje wady i zalety.

Tym razem czas na studentów i rodziny z małym dzieckiem.

Dla tych pierwszych, liczy się głównie możliwość taniego wynajęcia. Kwestie finansowe są priorytetem. Dlatego jeśli nie planujesz remontu mieszkania, to student chętnie poświęci wygląd wnętrza, o ile zaproponujesz niższą cenę wynajmu.
Student często traktuje wynajmowane mieszkanie jak akademik, dlatego zdarzają się zniszczenia i problem z utrzymaniem czystości.
Dla rodziny natomiast czystość i bezpieczeństwo wynajmowanego mieszkania są bardzo ważne. Tutaj również może dojść do zniszczeń w mieszkaniu (np. ściany pomalowane przez dziecko), ale zwykle nie ma problemu z pokryciem przez rodzinę kosztów usunięcia szkody.

Kolejna sprawa, to lokalizacja.

Co innego będzie oznaczać „dobra lokalizacja” wynajmowanego mieszkania dla studentów a co innego dla rodziny.

Dla studenta dobra lokalizacja, to taka, w której nie tylko jest blisko do uczelni, ale także do ulubionych knajpek i pubów (w końcu student lubi się bawić :)) oraz tanich barów z jedzeniem. Dodatkowym atutem będzie przystanek komunikacji miejskiej niedaleko mieszkania, tak żeby tanio, szybko i łatwo dojechać do centrum miasta, gdzie znajdzie dużo atrakcji dla siebie.

Za to dla rodziny, liczy się spokój i komfort. Dobra lokalizacja w ich rozumieniu, to taka, gdzie blisko jest plac zabaw, park, klub malucha, sklep ze zdrową żywnością, przychodnia, itp. Ważna jest możliwość wjechania wózkiem do mieszkania.
O ile studentowi nie przeszkadza czwarte piętro bez windy, to dla rodziny mieszkanie na 1 piętrze bez windy zwykle jest nie do przyjęcia. Często nawet wtedy, gdy w budynku jest wózkownia.
Zwykle rodzina posiada już samochód i wtedy bliskość przystanku nie jest tak ważna jak miejsce postojowe w garażu podziemnym.
Dużym atutem jest możliwość wjechania do mieszkania windą z poziomu garażu z fotelikiem dziecięcym i zakupami.

Układ mieszkania może wskazywać na wybór danej grupy najemców.

Osobna kuchnia będzie zaletą dla studentów, bo pozwoli każdemu mieć osobny pokój. Za to kuchnia w aneksie często nie przeszkadza młodym rodzicom, bo pozwala mieć dziecko stale „na oku”, np. gotując obiad.
Jeśli mieszkanie ma pokoje przechodnie, to nie przeszkadza to czasami rodzinie lub studentom pierwszych lat studiów, którzy za niższy czynsz są w stanie znieść wiele niedogodności.
Starsi studenci, zwykle już pracujący – nie chcą się decydować na takie mieszkania, zwykle szukają kawalerki lub mieszkania z mniejszą ilością pokoji, gwarantującego prywatność. Pieniądze nie są już dla nich jedynym i najważniejszym kryterium.

Studenci zwykle potrzebują pełnego wyposażenia – wszystkich mebli (biurko, szafa, regał na książki, lustro) i sprzętów (lodówka, mikrofalówka, piekarnik, pralka, odkurzacz) a nawet sztućców, talerzy i garnków.
Młoda rodzina, może chcieć przeprowadzić się z niektórymi własnymi meblami (łóżeczko dziecięce, krzesła, stół, odkurzacz lub pralka). Dlatego czasami woli wynająć takie mieszkanie, które jest przestronne i niezagracone z możliwością dostawienia własnych mebli.
Nie zawsze więc musisz inwestować w kupno wszystkich mebli i sprzętów, bo dla niektórych najemców możliwość wprowadzenia się z własnymi meblami jest zaletą a nie wadą.

Ponieważ rodzina z dzieckiem ma zwykle dużo rzeczy do przechowywania (rowerek, wanienka, krzesełko do karmienia, zabawki) to ucieszy się z licznych szaf wnękowych i piwnicy przynależnej do wynajmowanego mieszkania.
Dla studenta piwnica jest mało przydatna, bardziej raczej miejsce, gdzie mógłby chować rower, jeśli przemieszcza się nim po mieście.

Jak reklamować mieszkanie studentom a jak rodzinom?

Słowa kluczowe dla studentów, to: „blisko do uczelni/Centrum”, „bezpośredni i szybki dojazd”, „obok mieszkania przystanek/bar/pub…”, „niska cena”, „mieszkanie wyposażone w wszystkie potrzebne sprzęty”.

Dla rodzin co innego jest ważne, dlatego tutaj działają sformułowania typu: „wygodnie, czysto i estetycznie”, „garaż i piwnica w cenie wynajmu”, „osiedle strzeżone”, „blisko do przychodni/żłobka/sklepów”, „bezpiecznie, sąsiedzi się znają” „tuż obok mieszkania plac zabaw/park”.

Czy teraz już wiesz komu wynająć swoje mieszkanie?
Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu, bardzo jestem ciekawa Twoich przemyśleń 🙂


     

     Nadal nie masz pewności komu wynająć swoje mieszkanie?

  – wypełnij QUIZ i otrzymaj odpowiedź!