Kiedy już wiesz komu chcesz wynająć swoje mieszkanie i za ile, masz napisaną treść ogłoszenia oraz zrobione piękne zdjęcia – czas gdzieś ogłosić, że chętnie je wynajmiesz.

Gdzie ogłaszać mieszkanie na wynajem?

Można to zrobić w sposób staromodny. W gazecie lub na tablicy ogłoszeniowej osiedla, pobliskiego sklepu, ujęcia wody oligoceńskiej itp. Jestem za takim rozwiązaniem, jeśli szukasz kogoś starszego, z danej okolicy, kto np. potrzebuje przenieść się bliżej swoich dorosłych dzieci.

Zwykle jednak doradzam ogłoszenie się na jednym lub paru portalach ogłoszeniowych. W dobie internetu, najwięcej potencjalnych najemców szuka właśnie tam. Bo łatwo, bo wszystko w jednym miejscu. Dodatkowo odpowiednie filtry pozwalają im zawęzić liczbę poszukiwanych mieszkań, do tych, które im najbardziej odpowiadają.

Portali, gdzie można ogłaszać mieszkanie na wynajem, jest wiele.

Część jest bezpłatna a część płatna. Jedne mają więcej tych ogłoszeń inne mniej. Jedne mają w miarę aktualne ogłoszenia a inne sprzed miesięcy. Niektóre ograniczają powtarzanie się wciąż tych samych ogłoszeń. Inne powodują, że szukający natyka się na 4 takie same ogłoszenia wystawione w różnych terminach (zabieg, który omija płatne „podbijanie” oferty na szczyt listy).
Do jednych trzeba się zalogować, by dodać ofertę, a do innych można to zrobić bez logowania. Różnie jest też z wygodą wpisywania danych, dodawania zdjęć i sposobem płacenia za ogłoszenie. W niektórych portalach można dodać tylko 8 zdjęć, w innych aż 20. Część z tych portali jest częścią większej grupy, więc jeśli ogłosisz się np. na otodom.pl to Twoje ogłoszenie będzie jednocześnie widoczne na allegro.pl oraz OLX.pl.

Na popularność danego portalu wśród poszukujących mieszkania na wynajem wpływa łatwość poruszania się po nim i możliwość ustawiania filtrów, które ograniczą ilość propozycji do tych najbardziej preferowanych. Przydatna jest też informacja, kiedy oferta była dodana lub edytowana – szukający wie wtedy czy warto jeszcze dzwonić.
Dla najemcy ważne jest, żeby mógł znaleźć informację, czy ofertę składa właściciel mieszkania czy może biuro nieruchomości.
Ja wybrałam takie portale, gdzie jest duża grupa osób ogłaszająca się bezpośrednio, bo wiem, że tam będzie szukał mnie najemca, który nie chce płacić prowizji pośrednikowi.

Są też firmy, które pozwalają przy jednej rejestracji zareklamować się na wielu portalach na raz (nawet kilkudziesięciu, np. dodamyoferty.pl). Czasem jest to dobra opcja, ale wcale nie gwarantuje szybszego znalezienia najemcy, jeśli cena wynajmu nie jest dobrze skalkulowana.

Które wybrać?

OLX.pl, gumtree.pl, otodom.pl, gratka.pl, domiporta.pl, lento.pl, domy.pl, oferty.net, okolica.pl?

Ja ogłaszam się na dwóch z nich – na olx.pl i gumtree.pl. Dlaczego? Bo są bezpłatne, dobrze znane osobom szukającym mieszkania na wynajem, wygodne. Sprawdziły się u mnie. Kiedyś często się pytałam osób, które dzwoniły w sprawie wynajmu mieszkania, skąd wiedzą o moim mieszkaniu – najczęściej wskazywały na te dwa portale.

Mam nadzieję, że cennik portali ogłoszeniowych razem z krótkim ich opisem, będzie dla Ciebie pomocny w wyborze miejsca, gdzie będziesz mógł ogłaszać mieszkanie na wynajem.
Możesz go pobrać, w zamian za zapis na mój newsletter tutaj.

Życzę Ci dużego odzewu na Twoje ogłoszenie!