Czy wiesz jak powinien wyglądać dobrze opisany przelew za wynajem Twojego mieszkania?

Po co w ogóle sobie tym zawracać głowę? Może lepiej pobierać czynsz od najemcy w gotówce i dzięki temu „przy okazji” sprawdzać w jakim stanie jest mieszkanie?

Nie wiem czy wiesz, że wpłacanie przez najemcę należności za wynajem wyłączne na konto, pozwala na zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Tak, to prawda :).

Każdy kto wynajmuje komuś mieszkanie, jest zobowiązany przez ustawodawcę (art. 111 ust. 1 Ustawy o VAT), do stosowania kasy fiskalnej. Przepis ten obowiązuje już od paru lat i jak na razie jego ważność została ustalona do dnia 31 grudnia 2017 r, choć pewnie zostanie przedłużony.
Przez „każdy” należy rozumieć wszystkie osoby, które prowadzą najem czy to prywatny czy przez działalność gospodarczą czy też spółkę. Nie jest też ważne czy dana osoba jest VAT-owcem czy też nie.

Jeśli wynajmujesz komuś swoje mieszkanie – powinieneś mieć kasę fiskalną.

Chyba, że…. zastosujesz jeden z trzech sposobów na zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Jest to:

  1.  Wpłacanie przez najemcę należności za wynajem wyłączne na konto – dobrze opisanym przelewem (jeżeli czynsz za pierwszy miesiąc był pobrany gotówką wraz z kaucją – nie można już zastosować tego zwolnienia)
    ALBO
  2. Obrót poniżej 20 tysięcy złotych (jeśli nie osiągasz z najmu więcej niż 20 tys. zł obrotu rocznie, to nie musisz kupować kasy fiskalnej)
    ALBO
  3. Wystawianie najemcom faktury za czynsz (nawet wtedy, gdy nie prowadzisz działalności albo nie jesteś VAT-owcem)

A co to znaczy dobrze opisany przelew za wynajem?

Według przepisów chodzi o to, by „z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła”.

Moim zdaniem opis przelewu, który będzie jednoznacznie pokazywał czego on dotyczy, może brzemieć: „czynsz za listopad 2017, Sosnowa16/2, Warszawa”. Jeżeli najemca pokrywa też media, ale płaci je poprzez właściciela, to dobrze jest przelew opisać tak: „czynsz+media za listopad 2017, Sosnowa16/2, Warszawa”

Zdarza się, że wpłaty dokonuje ktoś inny, w imieniu najemcy, np. rodzice – wtedy w tytule przelewu powinno znaleźć się, za kogo ta wpłata jest dokonywana np. „wpłata za Jana Kowalskiego.”

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny.

Podziel się na dole tym, z jakiego rodzaju zwolnienia Ty osobiście korzystasz.